اخبار برگزیده

نايب قهرماني ايران در كاپ آسيا

در رقابت‌هاي سال جاري جام ملت‌هاي آسيا،‌ كه با نام جديد كاپ آسيا و با اضافه شدن تيم‌هاي قاره‌ي اقيانوسيه به آسيا در لبنان برگزار شد،‌ تيم ملي بزرگ‌سالان ايران هم با تمام توان خود حاضر شد. البته پيش از اين رقابت‌ها،‌ حضور ستاره‌هاي بزرگ تيم مانند حامد حدادي و اوشين ساهاكيان در هاله‌اي از ابهام بود؛ اما سرانجام تيم ملي با حضور اين ستاره‌ها و تمام داشته‌هاي بسكتبال ايران تشكيل شد. جالب آنجاست كه باز هم از جوان‌گرايي!! در تيم ملي صحبت مي‌شد. در حالي كه همين تركيب سال‌هاست در كنار هم بازي مي‌كنند و تجربه‌ي بازي‌هاي بين‌المللي و حتي رقابت‌هاي جهاني هم در بين آنها وجود داشت. تنها تازه وارد‌هاي تيم را نويد رضايي‌فر و نويد نيكتاش تشكيل مي‌د؛ كه اولي از تيم ملي جوانان به تيم اصلي تزريق شده و دومي هم كشف جديد و بازيكني دورگه است. جالب آنجاست كه اين دو بازيكن هم در نهايت به جز دقايقي كوتاه در بازي‌هاي بي‌اهميت تيم ملي، اثري در رقابت‌ها نداشتند.

از طرف ديگر، با حضور تيم‌هاي استراليا و نيوزلند، سطح مسابقات به وضوح بالاتر رفته و از طرفي پوشش جدي‌تري هم به اين رقابت‌ها داده‌شد. اما سواي لبنان ميزبان، تقريباً هيچ تيم ديگري از تركيب اصلي خود در اين رقابت‌ها استفاده نكرده بودند. با توجه به اين كه مسابقات سال جاري هيچ اهميتي در رقابت‌هاي جهاني و المپيك نداشت، عملاً همه‌ي تيم‌ها براي بازي‌هاي مهم‌تر سال‌هاي بعدي دست به جوان‌گرايي زده‌بودند.

به هر حال در بازي‌هاي سال جاري،‌ تيم ملي با قدري خوش‌شانسي در قرعه، با گربه‌سياه‌هاي خود روبرو نشده و تنها يك رقيب قدرت‌مند به نام لبنان را در دور يك‌چهارم نهايي پيش روي خود ديد. در چنين شرايطي، تيم كه به شدت بر توان ستاره‌ي قديمي خود يعني حامد حدادي متكي بود، در نهايت توانست با دشواري فراوان به ديدار نهايي برسد. در اين مسير،‌ ايران با كره‌اي روبرو شد كه حتي توانست در ابتداي بازي 21 امتياز هم از آن پيش بيافتد. اما در ادامه‌ي بازي، كره‌اي‌ها بازي را برگردانده و حتي شش امتياز هم از ايران پيش افتادند؛ تا پيروزي در اين ديدار براي ايران با دشواري بسيار فراواني روبرو شود.

در نهايت هم ايران روبروي استرالياي قدرت‌مندي قرار گرفت كه حتي تيم دومش هم مشكلي در شكست رقباي آسيايي با اختلاف فراوان نداشت. نتيجه‌ي اين ديدار هم طبق پيش‌بيني‌ها به سود استراليا رقم خورد تا تيم ملي ايران براي اولين بار به نايب قهرماني آسيا برسد. البته از ايران دو بازيكن يعني محمد حامد جمشيدي و حامد حدادي هم در بين پنج بازيكن برتر مسابقات جاي گرفتند.

با آن كه در اين مسابقات جرقه‌هايي از برخي بازيكنان با استعداد نسل جديدتر، مانند جمشيدي و يخچالي به چشم مي‌خورد، اما عملكرد كلي تيم ملي بسيار دور از برتري بي چون و چراي همين چند سال پيش بوده و شايد همين موضوع هم دليل افتخار! به اين مقام نايب‌قهرماني باشد؛ زيرا با شرايط جاري كسب همين مقام هم در حضور تركيب اصلي رقباي سرسخت تيم ملي بعيد به نظر مي‌رسد. آن هم در شرايطي كه تيم هنوز هم به همان ستاره‌هاي پيشين متكي بوده و هيچ بازيكن جايگزيني براي حامد حدادي معرفي نكرده‌است.

حضورهاي اين‌چنيني و مقام‌هاي كسب شده به اين شكل، مدتي است كه كام اهالي بسكتبال را چندان شيرين نمي‌كند. اميد است با تلاش و البته برنامه‌ريزي بهتر، بتوان در سال‌هاي آتي قدري از درخشش پيشين اين ورزش محبوب را در آسيا تكرار نمود.


نايب قهرماني ايران در كاپ آسيا

نايب قهرماني ايران در كاپ آسيا

نايب قهرماني ايران در كاپ آسيا

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها